Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Kuba Stankiewicz International Jazz Trio

Nawet niesprzyjająca, zimowa pogoda za oknem nie zatrzymała również gości z Radomia, Kielc, Warszawy i Bełchatowa przed tłumnym przybyciem do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu na koncert zespołu KUBA STANKIEWICZ International Jazz Trio. W piątkowy  wieczór (tj.19.01.2018) sala wypełniła się po brzegi, bisom towarzyszyły owacje na stojąco, a podczas poczęstunku zebrani goście mieli okazję podzielić się ze sobą wrażeniami.

Czytaj więcej: Kuba Stankiewicz International Jazz Trio

"Psałterz świętej Cecylii"

W dzień patronki muzyki św. Cecylii (22 listopada) w kościele p.w. św. Zygmunta w Szydłowcu odbył się koncert muzyki dawnej. Wnętrze XV-wiecznego kościoła, niecodzienny repertuar i ciekawe instrumenty zapewniły wyjątkowe przeżycia, które na długo zapiszą się w pamięci gości.  

Czytaj więcej: "Psałterz świętej Cecylii"

Turniej skrzypków

 

W murach zamku Szydłowieckich znów rozbrzmiała muzyka. Na zorganizowanym przez Muzeum Ludowych Instrumentów Koncercie pt.: Turniej skrzypków spotkały się dwa, zupełnie odmienne światy, a zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać gry niezrównanych wirtuozów. 

 

Czytaj więcej: Turniej skrzypków

Kapela Byrtków i Janusz Prusinowski

W piątkowy wieczór (8.09.2017) do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z okazji otwarcia nowej wystawy czasowej pt.: Ludowe „stradivariusy” przybyła zarówno rzesza lokalnych miłośników kultury i sztuki, jak też goście z Warszawy, Radomia i Kielc. Na wystawie – będącej częścią szerszego projektu o tym samym tytule, realizowanego przez muzeum ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego – znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi z naszych magazynów (57 skrzypiec), dziewięć  cennych eksponatów użyczyły nam:  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Żadne słowa jednak nie oddadzą piękna dźwięku skrzypiec lepiej niż one same. Jeśliby zatem przyjąć, że wybrane eksponaty są niczym ludowe „stradivariusy”, to na koncercie towarzyszącym wystawie grali ludowi wykonawcy niczym Paganini! Z Żywiecczyzny przyjechał do Szydłowca skrzypek kapeli Braci Byrtków – Władysław wraz z uczniami Przemysławem Fickiem (dudy) i Marcinem Blachurą (skrzypce, śpiew) oraz zasłużony dla odrodzenia muzyki wsi polskiej - Janusz Prusinowski (skrzypce, śpiew) z Piotrem Piszczatowskim (basy, bęben, baraban). Sam koncert przeszedł wszelkie oczekiwania, a bisom nie było końca!

Ludowe „stradivariusy”

Noc Muzeów 2017

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu tradycyjnie przyłączyło się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów, zapewniając gościom w sobotnie popołudnie i wieczór 20 maja 2017 roku wiele atrakcji. 

 

Czytaj więcej: Noc Muzeów 2017

JoomSpirit