Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Polskie kapele ludowe. Opowieść o muzykantach i zabawie

Czy każdy może zostać muzykantem? Jak zdobyć instrument? Czy lepiej grać solo czy w zespole? Uczestnicy lekcji będą mogli poznać fach muzykanta od podszewki, dowiedzieć się jaką funkcję spełniają poszczególne instrumenty w kapeli ludowej, jak wyglądały wiejskie zabawy i w jakich momentach życia społeczności muzyka była bardzo ważna, a nawet niezbędna. Przekazana zostanie także wiedza o charakterystycznych składach kapel w różnych regionach Polski i anegdoty z życia słynnych muzykantów. (klasy I-III, IV-VI)

 

Co to jest folklor?

Celem lekcji jest przybliżenie uczestnikom kultury polskiej wsi. Jest to opowieść o tradycji, różnorodności i tożsamości regionalnej wczoraj i dziś. Obejmuje ona zarówno opis wiejskiego życia, muzyki i sztuki jak i badań etnografów oraz inspiracji jakie czerpali z nich światowej sławy polscy artyści. Uczestnicy będą mogli zrozumieć różnicę między muzyką tradycyjną, folklorystyczną i stylizowaną, a także obejrzeć i usłyszeć mało znane instrumenty muzyczne spotykane tylko w niektórych regionach Polski. Przedstawione zostaną stroje regionalne z uwzględnieniem ich współczesnego zastosowania i ciekawych detali. W zabawie uczestnicy poznają elementy warsztatu etnografa. (klasy IV-VI)

Polskie ludowe instrumenty muzyczne w zbiorach szydłowieckiego muzeum

 

 

Celem lekcji jest zaprezentowanie uczestnikom polskich instrumentów ludowych na podstawie najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzealnych. Uczestnicy poznają podstawowe 4 grupy instrumentów: membra-nofony (instrumenty, gdzie źródłem dźwięku jest drgająca membrana), chordofony (strunowe), idiofony (samodźwięczne) i aerofony (m.in. dęte) oraz ich występowanie w składach kapel w najważniejszych regionach etnograficznych w Polsce. Prezentacja instrumentów odbywa się również w sposób praktyczny – uczestnicy sami podejmują próby wydobywania dźwięków.


 

Ludowe zabawki i narzędzia muzyczne

 

 

To opowieść o zabawkach i narzędziach muzycznych, które dawniej robiono z drewna, gliny i innych materiałów dostępnych w gospodarstwie domowym. Prezentujemy eksponaty ze zbiorów muzealnych, prowadzimy warsztat budowania prostych zabawek i instrumentów oraz przedstawiamy przykłady praktycznego zastosowania wykonanych modeli. Podsumowaniem lekcji jest wspólne muzykowanie na zbudowanych przez uczestników intrumentach i narzędziach muzycznych.

Zdobnictwo instrumentarium ludowego

 

Lekcja poświęcona elementom zdobniczym stosowanym w instrumentarium ludowym, takim jak szyjki z główką w skrzypcach, basach, galeryjki w harmoniach, rozety w cymbałach, motywy intarsjowane czy inkrustowane. W części 1. uczestnicy zapoznają się z różnymi instrumentami ze zbiorów muzealnych, pokazywane im są różne przykłady zdobnictwa. W części 2. uczestnicy wykonują własne motywy zdobnicze różnymi metodami, dostosowanymi do wieku uczestników.

 

 

JoomSpirit