Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Budowa nowej siedziby MLIM przy ul. Kąpielowej 8, finansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Międzynarodowa Noc Muzeów 19 V 2018
Spektakl teatralno-muzyczny "O gęsim jaju", 28 III 2018
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę MLIM 16 II 2018 r.
Kuba Stankiewicz International Jazz Trio 19 I 2018
Koncepcja nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Wykład prof. Andrzeja Bieńkowskiego

 

W czwartkowe popołudnie (7.12.2017) Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wypełniło się młodzieżą i stałymi gośćmi, którzy zebrali się specjalnie by wysłuchać referatu profesora Andrzeja Bieńkowskiego.

 

Register to read more...

Marian Bujak – artysta skrzypiec i bohater kulturowy

 Ludowe „stradivariusy” to nie tylko wystawa czasowa, którą od miesiąca można podziwiać w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, ale również szereg wydarzeń jej towarzyszących. Pierwszym z nich była prelekcja cenionego etnografa Remigiusza Mazura-Hanaja, przybliżająca sylwetkę lokalnego skrzypka Marana Bujaka.

Register to read more...

Spotkanie „Nietypowe instrumenty muzyczne”, 3 marca 2017 r.

Wraz z pierwszymi powiewami wiosennego powietrza swoje podwoje otworzyły muzealne magazyny. Nietypowe instrumenty przechowywane w zbiorach Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu miały okazję zabrzmieć w rękach muzykantów - Wiesławy Gromadzkiej - harmonistki i śpiewaczki z Kamienia Dużego k. Wieniawy oraz Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy - skrzypka, bębnisty i budowniczego instrumentów. Rzetelnym naukowym komentarzem dzieła twórców ludowych (i nie tylko) opatrzył wybitny etnomuzykolog, kierownik Zakładu Muzykologii Systematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. dr hab. Zbigniew Przerembski.

 

Register to read more...

"Z Janem Matejką nie tylko o malarstwie"

W środę 6 kwietnia 2016 roku w Sali Kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych gościło Martę Kłak-Ambrożkiewicz (kuratorkę zbiorów w Domu Jana Matejki – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie), która przybliżyła postać Jana Matejki zebranym słuchaczom. Wykład został zorganizowany w oparciu o oryginalne dzieła krakowskiego mistrza użyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę czasową Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim. Eksponowane i szczególnie omawiane były dwa kartony do polichromii Kościoła Mariackiego w Krakowie – Postać anioła grająca na instrumencie smyczkowym oraz Postać anioła grająca na flecie.

 

Register to read more...

„Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu”

 

Wieczorem, 16 marca w Sali kominkowej szydłowieckiego Zamku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych zainaugurowało projekt „Malecki. Urzeczeni pejzażem”, promujący obraz Władysława Aleksandra Maleckiego „Pejzaż z okolic Szydłowca”. Obraz od końca 2015 r. znajduje się w zbiorach placówki.  

O szczegółach dotyczących zakupionego obrazu, jak też o malarstwie W. A. Maleckiego opowiadał Alojzy Oborny, specjalista od malarstwa polskiego XIX/XX wieku, autor katalogu oraz pierwszej monograficznej wystawy poświęconej W.A. Maleckiemu zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Kielcach w 1999 r. Dzięki Jego wykładowi zatytułowanemu „Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu” licznie zebrani słuchacze przenieśli się w nastrój i koloryt obrazów tego wybitnego pejzażysty.

Inauguracja projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem”

JoomSpirit